خانه / تناسب اندام / تغذیه و سلامت / علت های چاقی را بشناسید
عوامل چاقی

علت های چاقی را بشناسید

بسیاری از افراد هنگامی که افکار مشغول و مضطربی دارند دچار پرخوری می شوند که به آن چاقی استرسی می گویند. بعضی ها عادت به خوردن غذاهای چرب و همه چیز خواری دارند و عده ای دراثر متابولیسم پایین دچار چاقی شده اند. چاقی تاحدود زیادی تابع ژنتیک فرد است ، و به میزان زیادی هم تحت تأثیر غذاهای مطبوع و زندگی کم تحرک می باشد. احتمال چاق شدن کودکانی که هر دو والد آنها چاق هستند ، حدود 80 درصد است. درحالی که این میزان درمواردی که هر دو والد وزن طبیعی دارند فقط 15 درصد است. طیف گسترده ای از تحقیقات حاکی از توالی پلی ژنتیک چاقی و دخالت چندین مکانیسم متابولیسم درایجاد آن است.

علل چاقي و افزايش وزن
۱ -عوامل ژنتیکی
عوامل وراثتي مختلفي وجود دارند كه باعث افزايش وزن در افراد ميشوند و حدود 30 درصد چاقي ها مربوط به اين نوع عوامل ميباشند.
۲ -علل هورمونی
الف( كاهش فعاليت تيروئيد ب( بيماري كوشينگ: در اين بيماري فقط تنه چاق مي شود. ج( هورمونهای جنسی:چاقی به دنبال برداشتن تخمدانها ديگر چاقيها كه مربوط به افزايش يا كاهش ترشح هورمونهای استروژن و
پروژسترون مي باشد.
۳ -چاقی به دلیل مصرف دارو
الف( قرص هاي ضد بارداری از شايع ترين عوامل افزايش وزن است. ب(داروهاي آرامبخش، داروی اعصاب و ضدافسردگی

۴ -افزایش مصرف غذا

 

مهمترين عامل چاقي در ايران
با تحقيقاتي كه بین سالهای ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰ به عمل آمد ، عادات غذايي بد و اشتباه غذا خوردن و در واقع عدم آگاهي كافي در مورد تغذيه و غذا از مهمترین علل چاقی در ایران میباشد. ولي در آمريكا مهمترين علت چاقي،مصرف زياد غذاست.

بیشتر بخوانید

گردآوری شده توسط مدلما

درباره ی مدلما

مدلما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

مطلب پیشنهادی

راه های یک رژیم غذایی مناسب و لاغری

خصوصیات یک رژیم غذایی مناسب  مهم ترين ويژگيهایی كه يك رژيم غذايي بايد داشته باشد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code