خانه / پزشکی / بیماری ها / درمان آبریزش بینی

درمان آبریزش بینی

آبریزش بینی به عوامل مختلف بستگی دارد با ما در این مطلب همراه باشید تا تمام این دلایل را بررسی کنیم و هم چنین راه های درمان آبریزش بینی را بفهمیم.

دلایل:

 1. آلرژی ها
  افراد مبتلا به آلرژی به مواد خاص مانند گرده، گرد و غبار، لاتکس، سویا، صدف یا حیوانات در معرض این بیماری قرار دارند. مثلا کسی به گرد غبار آلرژی دارد بینی آن فرد با استشمام گرد و غبار تحریک میشود و آبریزش بینی را آغاز میشود. در افرادی با سیستم ایمنی بیش از حد نیز آبریزش بینی جهت دفاع از بدن در برابر خطرات احتمالی آغاز میشود.
 2. هوای سرد
  آبریزش بینی به ویژه در طول ماه‌های زمستان و برخی فصول دمای پایین شایع است. یکی از اهداف بینی، گرم کردن بدن و پایین آوردن دمای آن است به این منظور حفره‌های بینی باید به طور مداوم با خلط مایع پوشانده شوند.
 3. عفونت
  آبریزش بینی می‌تواند نشانه‌ای از سایر بیماری‌ها مانند سرماخوردگی و یا آنفولانزا باشد. در طول این عفونت، غشا مخاط بینی، مخاط اضافی تولید می‌کند و حفره‌های بینی را پر می‌کند. این برای جلوگیری از گسترش عفونت به ریه‌ها و دستگاه تنفسی است که ممکن است آسیب های بسیار بدتری وارد کنند.
 4. اشک ریختن
  همچنین آبریزش بینی به اشک ریختن، چه از روی احساس و چه از روی عصبانیت مرتبط است. هنگامی که اشک اضافی تولید می‌شود، با هر بار باز و بسته کردن چشم ها اشک از مجاری ترشحی غدد اشکی مکیده شده و به سمت مجرای اشکی بینی که به صورت دو سوراخ بسیار ریز در گوشه داخلی چشم ها قرار گرفته هدایت میشوند. در انتها اشک به کیسه اشک و پس از آن به حفره بینی می ریزد. . به همین دلیل است که گریه کردن ممکن است باعث آغاز آبریزش بینی شود.
 5. ضربه مغزی
  اگر آسیبی به سر برسد، آبریزش بینی می‌تواند وضعیت بسیار جدی تری داشته باشد. شکستگی جمجمه می‌تواند منجر به گسیختگی سد بین حفره های جلویی جمجمه (سوراخ های بینی) شود؛ این گسیختگی می‌تواند باعث ایجاد حفره بینی برای پر کردن مایع مغزی – نخاعی شود. این شرط که به عنوان مایع مغزی – نخاعی یا CSF شناخته می‌شود می‌تواند منجر به مشکلات جدی و احتمالا مرگ شود اگر به درستی مورد توجه قرار نگیرد.

درمان

در اغلب موارد درمان آبریزش بینی ضروری نیست چون به خودی خود روشن است – به خصوص اگر نشانه عفونت باشد.

در موارد مکرر، مانند آن‌هایی که به خاطر آلرژی هستند، درمان‌های دارویی در دسترس هستند. برای موارد ناشی از انباشته شدن هیستامین، انواع مختلف آن را می توان به قیمت نسبتا ارزان از داروخانه ها بدست آورد.

افرادی که ترجیح می‌دهند مجاری بینی را تمیز نگه دارند مثل خوانندگان که نیاز به راهروی روشن بینی دارند می‌توانند از تکنیکی به نام ” آبیاری بینی ” برای جلوگیری از آبریزش استفاده کنند. آبیاری بینی شامل تمیز کردن حفره‌های بینی به طور منظم با آب شور یا انبار کردن محلول‌های نمک است.

درباره ی حسین محمدی

مطلب پیشنهادی

درمان تمامی مشکلات با پاک سازی کبد

کبد بعنوان یک ارگان مهم و حیاتی،برای انتظام بخشیدن به کار کلیه ارگانهای بدن نیاز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code