خانه / پزشکی / برطرف کردن شپش موی سر با طب سنتی

برطرف کردن شپش موی سر با طب سنتی

شپش ها حشرات کوچک هستند که بر روی پوست سر می خزند و زندگی می کنند. شپش سبب خارش و آزار سر افراد مبتلا می شود.
شپش بسیار سخت از روی موهای افراد برطرف می شود. راه های بسیاری برای از بین بردن شپش وجود دارد، ولی تنها چند نوع راه وجود دارد که به طور واقعی جواب می دهد.

درخت چای

روغن اسانس از درخت چای حاوی اجزای مورد استفاده برای خواص آنتی سپتیک و حشره کش است. روغن درخت چای به طور سنتی برای دفع و خلاص شدن از شپش سر استفاده شده است.

سرکه

1- سرکه را گرم کرده و آن را روی سر خود بمالید. حوله یا کلاهی روی سر خود بگذارید و 30 دقیقه صبر کنید و بعد بشویید.

2- روغن معدنی را با سرکه مخلوط کنید و آن را روی موهای خود بمالید تا شپش هایی که به سختی به موها چسبیده اند جدا شوند. می توانید روغن معدنی را از داروخانه تهیه کنید. این مخلوط شوره سر را هم برطرف می کند.

مخلوط های بالا را هر شب روی سر خود قرار دهید تا #شپش ها به طور کامل برطرف شوند. حتی بعد از برطرف شدن کامل شپش، 3 تا 5 روز بعد هم، از این مخلوط برای موهای خود استفاده کنید. به این دلیل که کاملا مطمئن شوید شپش ها دیگر برنمی گردند.

اسطوخدوس

اسانس اسطوخودوس داراي خواص ضد عفونی کننده ای است و به نظر می رسد خواص دفع حشرات نیز داشته باشد. این به عنوان یک درمان گیاهی سنتی برای درمان شپش سرخ استفاده شده است، اما در حال حاضر هیچ مطالعه ای برای تأیید اثربخشی این گیاه برای از بین بردن شپش سر وجود ندارد.

روغن زیتون

1- به همه جای موهای سر خود #روغن_زیتون بمالید.
2- موهای خود را در قسمت بالای سر خود جمع کنید و با کلاه حمام یا حوله آنها را بپوشانید. ممکن است موها چسبناک و روغنی و ناراحت کننده باشند. بنابراین می توانید حوله ای را دور گردن خود ببندازید تا این مواد را جذب کند.
3- 3 تا 8 ساعت موهای خود را در این حالت نگه دارید. کمتر از 3 ساعت نباشد، زیرا تحقیقات نشان داده که شپش ها می توانند تا 2 ساعت در مایعاتی مانند روغن زیتون زنده بمانند. هر چه مدت زمان به 8 ساعت نزدیک تر شود، میزان از بین رفتن شپش ها و موثر بودن این روش بیشتر خواهد بود.
4- ظرفی پر از آب داغ و صابون آماده کنید و حوله را داخل آن قرار دهید. خود را برای دیدن شپش های مرده و تخم های آن که در آب شناور می شوند ، آماده کنید.
5- حوله سر خود را بردارید. موهای خود را به 4 قسمت تقسیم کنید. می توانید از سنجاق سر برای این کار استفاده کنید.
6- از شانه فلزی برای شانه زدن هر قسمت از موی خود استفاده کنید. بعد از شانه زدن تمام موهای خود، شانه استفاده شده را در آب صابون قرار دهید و خوب آن را شستشو دهید تا شپش های آن کشته شوند.

نکته : از شانه های پلاستیکی برای این منظور استفاده نکنید.
7- شانه زدن را تا جایی ادامه دهید که موهایتان عاری از شپش به نظر آید.
8- می توانید از مواد پاک کننده برای پاک کردن روغن زیتون موهای خود استفاده کنید. سپس می توانید از شامپو برای پاک کردن کامل آن استفاده کنید.
9- موهای خود را با سشوار خشک کنید. گرمای ناشی از سشوار می تواند شپش های باقی مانده احتمالی را از بین برود
10- به دقت موهای خود را بررسی کنید تا شپش های باقی مانده را پیدا کنید.
11- این کار را هر سه روز یکبار، به مدت دو هفته اجرا کنید تا تمام شپش ها کشته شوند. طول دوره زندگی هر شپش حدودا 12 روز است. اگر این کار تکرار نشود، امکان تخم گذاری و رشد مجدد شپش ها وجود دارد.

نئم

Neem یک گیاه آیرودیکی به طور گسترده ای است که برای از بین بردن شپش سر و سایر آلودگی های حشرات استفاده می شود.

تصویری از درخت بلسان

بلسان پرو

بلسان پرو، رزین مایع استخراج شده از نوع Myroxylon balsamum pereirae در آمریکای مرکزی است. این گیاه به دلیل خواص ضدپارایشی آن به عنوان یک داروی گیاهی برای شپش سر استفاده شده است و تصور می شود که شپش سر و تخمک آن را از بین ببرد.

چمن سیترونزه

روغن اسانس استخراج شده از چمن سیتررونلا در صابون، شمع و به عنوان دافع حشرات در اسپری های حشره استفاده می شود. بعضی از مطالعات نشان می دهد که این ویژگی های مواد دافع حشرات می تواند در برابر شپش سر نیز کار کند.

بیشتر بخوانید

گردآوری و ترجمه شده توسط مدلما

درباره ی مدلما

مدلما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

مطلب پیشنهادی

15 نکته برای مراقبت از پوست در برابر پیری

خط خنده یکی از نقاط مهم پوست شماست. اما برای بعضی از افراد، علائم  پیری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code